Jesteś na: Fotowotaika Przykład istalacji fotowoltaicznej w...

Przykład istalacji fotowoltaicznej w domu

03.07.2014

Instalacja fotowoltaiczna może być połączona z siecią elektroenergetyczną (tzw. anstalacja on grid- na sieć), może również pracować  w sposób wydzielony, wyspowy  (off grid- poza siecią), tj. dostarczać prąd tylko do sieci domowej, nie mającą połączenia z zewnętrzną siecią. Instalacja fotowoltaiczna połączona z siecią może dostarczać prąd zmienny na potrzeby pracy urządzeń domowych, a w przypadku nadwyżki energii dostarczać ją do sieci elektroenergetycznej.

Instalacja wyspowa, nie posiada połączenia z siecią elektroenergetyczną. W tym przypadku nadwyżki energii elektrycznej są magazynowane w akumulatorach w celu jej późniejszego wykorzystania (np. wieczorem). Ze względu na konieczność stosowania akumulatorów, i późniejszego ich serwisowania, instalacji off grid jest znacznie droższa od instalacji on grid.

W skład domowej instalacji fotowoltaicznych wchodzą:
  • moduły fotowoltaiczne - zamieniają energię promieniowania słonecznego na energię prądu elektrycznego,
  • inwerter (przekształtnik) prądu stałego produkowanego w ogniwach fotowoltaicznych na prąd zmienny o parametrach zgodnych z prądem z sieci elektroenergetycznej,
  • bateria akumulatorów - jest niezbędna w przypadku sieci wydzielonych i służy do magazynowania wyprodukowanej energii,
  • regulator ładowania - odpowiada za kontrolę ładowania i rozładowania akumulatorów,
  • licznik energii elektrycznej - niezbędny jest w przypadku instalacji on grid, gdzie istnieje konieczność zliczenia energii dostarczeni i odebranej z sieci elektroenergetycznej. 


 
 Przykładowy schemat instalacji fotowoltaicznej w domu
« Powrót