Jesteś na: Aktualności Polska za mało wspiera innowacyjność
Polska za mało wspiera innowacyjność

Polska za mało wspiera innowacyjność

26.08.2014

Według rankingu Global Innovation Index 2014 Polska plasuje się na 45 miejscu i należy do najmniej innowacyjnych krajów w Europie. Wyprzedzają nas m.in. Czechy, Słowacja, Bułgaria i Mołdawia. Ranking zdaje się mieć odzwierciedlenie w głosach przedsiębiorców, którzy narzekają na brak warunków do inwestowania w innowacyjność.

Około 1/4 badanych uważa, że w Polsce panują sprzyjające warunki do inwestowania w innowacyjne rozwiązania. Pozostałe firmy skarżą się, że w naszym kraju brakuje odpowiedniego klimatu do inwestycji. W dzisiejszych czasach inwestowanie w innowacyjność jest potrzebne i bardzo dobrze wpływa na wszystkie sektory gospodarki. Niekorzystne warunki do inwestycji wskazują nie tylko firmy polskie, ale również firmy działające na rynkach zagranicznych. We wcześniej przytoczonym rankingu widać jak bardzo Polska jest nieprzystosowana do realizowania innowacyjnych inwestycji. Jeśli chodzi o kraje Unii Europejskiej to gorzej od naszego państwa wypada tylko Grecja (50) i Rumunia (55).

Ten sam ranking biorąc pod uwagę kapitał ludzi umiejscawia Polskę na 43 miejscu. Wyprzedzają nas m.in. Czarnogóra i Białoruś. W kryterium jakim jest obszar infrastruktury Polska zajmuje 49 miejsce. Pod względem produkcji technologicznej i wiedzy zajmujemy 53 miejsce, a pod względem zaawansowania rynku, aż 70!. Jeśli chodzi o zaawansowanie biznesu plasujemy się na 64 miejscu. Bardzo dużo brakuje nam do światowego lidera innowacyjności jakim jest Szwajcaria. Następne miejsca zajmują Wielka Brytania, Szwecja, Finlandia i Holandia.

Co zaskakujące i trochę niepokojące, biorąc pod uwagę kraje, które 25 lat twemu startowały z podobnego poziomu zaawansowania gospodarki, Polska znów wypada najgorzej. Kraje takie jak Estonia, Czechy i Łotwa, zostały sklasyfikowane odpowiednio na 24, 26 i 34 miejscu. Eksperci przekonują jednak, że same statystyki to nie wszystko i nie należy się ich kurczowo trzymać. Sam fakt, że rynek Polski jest dużo większy niż wcześniej wymienionych państw, przez co nadrabianie zaległości rozwojowych zachodzi wolniej. Rozwój innowacji na większym rynku jest wolniejszy i trudniejszy.

Niektóre sektory gospodarki, takie jak energetyka koniecznie muszą zostać zmodernizowane, żeby napędzić inwestycje. Szukanie nowoczesnych rozwiązań i modernizacja gospodarki przyczyniają się do zwiększenia innowacyjności.

Według statystyk tylko 17% ankietowanych przedsiębiorców uważa, że pomoc państwa w zakresie inwestycji w innowacyjność jest wystarczająca. Przedsiębiorcy są niemal zgodni (96%) co do tego, że państwo powinno lepiej zadbać o dostosowanie programów studiów do potrzeb przedsiębiorców oraz zwiększyć ochronę własności intelektualnej co umożliwi firmom bliższą współpracę (95%).
Inwestowanie w innowacyjność to oczywisty kierunek rozwoju polskich przedsiębiorców. Dzięki zwróceniu uwagi na problem niesprzyjających warunków, jest szansa na znalezienie rozwiązań i podniesienie się w rankingu Global Innovation Index.
« Powrót