Jesteś na: Aktualności Ustawa o OZE wciąż zmieniana przez Rząd
Ustawa o OZE wciąż zmieniana przez Rząd

Ustawa o OZE wciąż zmieniana przez Rząd

12.06.2014

Mimo, że ustawa o odnawialnych źródłach energii została przyjęta przez Radę Ministrów 8 kwietnia br., to wciąż toczą się nad nią rządowe prace. Do dnia wczorajszego można było zgłaszać kolejne poprawki do ustawy. Jeżeli nie wpłynęły, ustawa będzie mogła wreszcie trafić do Sejmu.

 
Jednymi ze zmian, które okazały się kluczowe, a zostały zaproponowane już po przyjęciu ustawy są te dotyczące rezygnacji z notyfikacji systemu aukcji odnawialnych źródeł energii i zielonych certyfikatów Komisji Europejskiej. Zmiany te są efektem opinii wydaje w tej sprawie przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) i przystosowania się do niej Ministerstwa Gospodarki.

Wejście w życie systemu aukcyjnego na podstawie wyłączeń generalnych, które określają jakie podmioty mogą liczyć na pomoc bez notyfikacji, uzależnione było od ograniczenia preferencji dla najmniejszych instalacji OZE. Dotychczasowy limit wynosił 1MW i został zmniejszony do 500 kW. Specjalne regulacje dotyczą m.in. obowiązku zakupu energii przez zobowiązanego do tego sprzedawcę.

Aukcje OZE wejdą w życie jak tylko zostaną odpowiednio dostosowane przez rząd.
« Powrót