Jesteś na: Aktualności Program dopłat do kredytów na budowę...
Program dopłat do kredytów na budowę domów energooszczędnych nabiera tempa

Program dopłat do kredytów na budowę domów energooszczędnych nabiera tempa

30.04.2014

Program dopłat na budowę domów energooszczędnych jest nowym pomysłem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), który ma na celu promowanie energooszczędnego budownictwa na terenie kraju. Sądząc po informacjach dotyczących przyjętych do realizacji projektów, można zauważyć, że program zyskał pozytywny odzew.

Na ten moment specjalnie powołani weryfikatorzy energetyczni przyjęli do realizacji ponad 150 projektów, a pierwszych 47 projektów otrzymało już dotację. O kredyt mogą ubiegać się nie tylko osoby fizyczne, które budują nowy dom lub chcą kupić energooszczędny dom lub lokal mieszkalny w nowo wybudowanym budynku wielorodzinnym, ale także deweloperzy, którzy budują domy i mieszkania zgodnie z wytycznymi podanymi przed NFOŚiGW.

Program dopłat zakłada zwiększenie świadomości Polaków zakresie budownictwa energooszczędnego, a także uświadomienie im, jakie korzyści ekonomiczne przynosi korzystanie z najnowszych technologii. Ze względu na nowe wytyczne, w niedługim czasie każdy nowy budynek będzie musiał spełniać restrykcyjne normy energooszczędności.

Program dopłat podzielony jest na dwa standardy, które mają zróżnicowaną wysokość dopłat. W przypadku standardu NF40 – EUco do kWh/(m2*rok) dotacja wynosi 30 000 brutto na budowę lub zakup nowego domu i 11 000 na kupno nowego lokalu mieszkalnego w budynku wielorodzinnym. W standardzie NF15 – EUco do 15 kWh/(m2*rok) dotacja wynosi 50 000 na budowę lub kupno nowego domu lub 18 000 w przypadku kupna lokalu mieszkalnego w budynku wielorodzinnym. W przypadku tych terminów „standard” zakłada maksymalne dopuszczalne zapotrzebowanie na energię użytkową potrzebną do ogrzania i wentylacji. Wskaźnik ten można obliczyć np.: poprzez sporządzenie świadectwa energetycznego.

Dopłatę na budowę lub zakup domu energooszczędnego lub lokalu w budynku wielorodzinnym można uzyskać poprzez zaciągnięcie kredytu w jednym z banków, które współpracują z Narodowych Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Do tych banków należą: Bank Ochrony Środowiska S.A., Bank Polskiej Spółdzielczości S.A. Deutsche Bank PBC S.A., Bank Zachodni WBK, SGB Bank S.A. i Getin Noble Bank S.A. Kredyt, o który będzie wnioskował kredytobiorca nie musi być zaciągnięty na całą budowę, ale muszą zostać z niego sfinansowane koszty kwalifikowane. Z dopłaty nie można finansować remontu lub rozbudowy już istniejącego budynku, nawet jeśli taki zabieg podniósłby standard energetyczny nieruchomości. Wszelkie wytyczne odnośnie projektu i wykonania energooszczędnego domu są szczegółowo określone w programie. Na pierwszy rzut oka mogą się wydawać bardzo restrykcyjne.

Dopłaty na budowę domów energooszczędnych przyciągają inwestorów chcących wybudować nowy dom spełniający wyśrubowane standardy energochłonności. Mimo że koszty wybudowania takiej nieruchomości są większe niż w przypadku standardowego domu, późniejszy koszt utrzymania lokalu ulega znacznemu obniżeniu.

« Powrót