Jesteś na: Aktualności Porozumienie w sprawie programu LIFE...
Porozumienie w sprawie programu LIFE podpisane

Porozumienie w sprawie programu LIFE podpisane

05.03.2014

28 lutego br. Minister Środowiska pan Maciej Grabowski i prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pani Małgorzata Skucha podpisali porozumienie dotyczące współpracy w ramach wsparcia wdrażania programu działań na rzecz środowiska i klimatu LIFE przyjętego na lata 2014 - 2020.

Aktualna edycja programu LIFE ma rekordowy całkowity budżet ustalony na poziomie ponad 3,4 mld euro wydatkowych przez czas trwania programu, a więc w latach 2014 - 2020. Środki z budżetu przeznaczone są na dwa podprogramy, z których jeden dotyczyć będzie klimatu, a drugi środowiska. W ramach działań wspierających środowisko przewidziano projekty dotyczące ochrony środowiska, efektywnego gospodarowania zasobami, ochrony przyrody i bioróżnorodności, a także przedsięwzięcia dotyczące zarządzania i informacji z zakresu środowiska. Działania wspierające klimat dotyczą między innymi inicjatyw podejmowanych w celu łagodzenia i dostosowania do skutków zmiany klimatu, a także  zarządzania i informacji z zakresu klimatu.

Profitentami programu LIFE mogą być wszystkie podmioty zarejestrowane na terenie Unii Europejskiej. Według harmonogramu przedstawionego przez Komisje Europejską pierwszy nabór wniosków o dotacje rozpocznie się już w II kwartale 2014 roku.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) spełnia funkcję krajowego punktu kontaktowego w sprawie programu LIFE. Tak samo jak w latach poprzednich, projekty które realizowane będą przez Polaków, mogą liczyć również na uzyskanie dodatkowego wsparcia finansowego ze środków NFOŚiGW.

« Powrót