Jesteś na: Aktualności Plastik wyprodukowany z ... biomasy?
Plastik wyprodukowany z ... biomasy?

Plastik wyprodukowany z ... biomasy?

12.05.2014

Plastik można wytwarzać nie tylko z ropy naftowej, ale również z biomasy. Polimery wyprodukowane przy użyciu biomasy łatwo rozkładają się w środowisku. Sposób przetwarzania biomasy na plastik opanowali również Polacy.

Polimery, zwane popularnie plastikiem, są tworzywem wykorzystywanym do produkcji wielu przedmiotów codziennego użytku. Wykonuje się z nich opakowania, włókniny syntetyczne i inne przedmioty. Polimery takie jak polietylen i polipropylen są pochodnymi ropy naftowej. Polimery te cechują się dużą trwałością, co jednak jest wadą w czasie przechowywania ich po zużyciu. Dodatkowym kłopotem jest fakt, że na świecie mamy nierównomierny dostęp do ropy naftowej, a jej cena jest uzależniona od wielu czynników.

Biorąc pod uwagę te dwie trudności, naukowcy szukają sposobów na wytwarzanie polimerów z rozproszonych źródeł, np.: z biomasyWedług naukowców polimery można produkować np.: z odpadów przemysłu mleczarskiego, które są trudne w utylizacji i obciążają środowisko. W USA produkuje się polimery z kukurydzy i odpadów powstałych podczas jej przetwarzania. Polacy, w ramach projektu BIOPOL nauczyli się wytwarzać biodegradowalne poliestry oraz polilaktyd (PLA). Naukowcy chcą podzielić się swoją wiedzą na temat tego nowoczesnego surowca z firmami produkującymi materiały.

Polimery takie jak polilaktyd otrzymuje się tworząc łańcuchy z monomerów pozyskanych z surowców odnawialnych. Monomery poddaje się procesowi fermentacji, przeprowadzając go tak, aby powstał kwas mlekowy (nie alkohol etylowy). Następnie kwas mlekowy przekształca się w laktyd, z którego wytwarzane są polimery.

Polimery biodegradowalne mogą mieć zastosowanie nie tylko w produkcji opakowań i torebek foliowych, ale także do produkcji przedmiotów codziennego użytku oraz przedmiotów bardziej trwałych. Z polimerów biodegradowalnych można wytwarzać siding, czyli panele którymi pokrywa się zewnętrzne ściany domów. Materiał nie rozkładałby się podczas stosowania, ale dopiero w momencie odpowiedniego kompostowania, np.: przy użyciu zakwaszonej wody.

Kolejnym zastosowaniem może być tworzenie z polimerów osłonek do środków ochrony roślin, z których stopniowo uwalniane byłyby pestycydy. Najbardziej dochodowym i jednocześnie najbardziej zaawansowanym wykorzystaniem polimerów biodegradowalnych jest ich użycie do produkcji osłonek leków. Osłonka ma za zadanie chronić organizm przed dawką leku, która jest w środku, a także chronić lek przed organizmem. Dzięki temu leki uwalniałyby się dopiero po dotarciu do odpowiedniej części przewodu pokarmowego. Przykładem może być aspiryna, która powinna być uwalniana dopiero po przejściu przez żołądek. Polimery biodegradowalne mogą sprawdzić się właśnie jako osłony leków.

Według ekspertów polityka stosowana przez Unię Europejską, może doprowadzić do wymuszenia korzystania z opakowań wytworzonych z polimerów biodegradowalnych.

Projekt BIOPOL finansowany był w latach 2009 - 2014 z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Obecnie badania kontynuowane są ze środków pochodzących z innych projektów.

« Powrót